2011. február 28., hétfő

Falafel és pita - II. változat

 Ez a harmadik próbálkozásom a falafellel kapcsolatban. Az elsőről itt olvashattok, a másodikról nem írtam bejegyzést (ez annyiban különbözött hogy beáztatott csicseriborsó helyett konzerv csicseriborsóból készítettem - egy picit másabb lett az állaga és az ize is, nekem a főtlen variáns jobban bejön).

Na de nézzük csak hogy itt mit és mennyit használtam:

35 deka csicseriborsó, amit azelőtt este beáztattam
1 jo nagy csokor petrezselyemzöld
2 fej nagy vöröshagyma
1 fél fej fokhagyma (de még mehetett volna bele)
3-4 ek liszt
2 kk római kömény
1 kk őrölt koriander
1 kk só
0,5 kk fekete bors

A csicseriborsót 2-3 vízben jól átmosom, a hagymákat nagyobb darabokra felvágom, a petrezselyemzöldet szintén, a fokhagymákat kettőbe vágom, majd összekeverem egy nagyobb tálban:

 Majd nemes egszerüséggel :) a húsőrlön ledarálom (robotgép hiányában ez is megteszi), hozzáadom a fűszereket, elkeverem, majd a lisztet is. A masszának nem kell fasirt állaga legyen, egy kevés adagot ha összeszorítunk akkor egy pici nedvesség kell hogy kifolyjon. Minimum egy órára hűtőbe rakom.
 Egy serpenyőben kb 2 ujjnyi olajat felforrositok és a hosszúkásra formált falafeleket közepes lángon megsütöm.
Egy jó kis tanács, nem kell megnyomkodni, lelapítani mert akkor szétesnek, csak kis rudakat sodorunk a tenyerünkben és kész. A serpenyőt nem kell teletömni a falafelekkel mert akkor hirtelen lehűl az olaj és megtörténik hogy szétesnek. Ilyenek lesznek sütés után:
 A falafelek mellé pitákat készítettem fahéj és feta  receptje alapján:

Hozzávalók:

45 dkg liszt
2 tk só
1 tk cukor
25 gr friss élesztő
4 ek olaj
3 dl víz



A víz felét fellangyosítottam, belekevertem a cukrot és az élesztőt, megvártam míg felfut (megnő a térfogata) aztán a liszthez öntöttem,kicsit megkevertem, hozzáadtam a sót, az olajat és adagonként a többi fellangyositott vizet. Jól gyúrható tésztát kapunk, amit pár percig dagasztottam majd felosztottam 8 egyenlő részre, kis gombócokat formáltam belőlük, jól beliszteztem, egy nagyobb vágodeszkán egymástól távol raktam (3-4cm de lehet akár ennek a duplája is, mert az én gombócaim kelesztés után összeértek és összeragadtak)  letakartam, meleg, huzatmentes helyre raktam és megvártam míg a duplájukra megnőttek (kb 1 óra).
Kelesztés után mindegyiket ovális formára kinyújtottam és még 15 percig letakarva pihentettem. Míg a piták pihennek, előmelegítjük a sütőt, maximumon, mert nagyon melegnek kell hogy legyen ahhoz hogy "üreges" pitákat kapjunk.
Egy tepsibe sütőpapirt raktam és pár percre üresen berakjuk a sütőbe, hadd melegedjen a tepsi is. A tepsit nem vesszük ki, csak kihúzzuk és gyors mozdulattal belerakunk két pitát. Kb 5 perc múlva óvatosan megfordítjuk és 3-4 perc  múlva már vehetjük is ki. Én egyből konyharuhára szedtem ki, betakartam és még zacskót is raktam rá.


Aztán megtöltöttem a pitákat: a pitákat az oldalánál félig behasítottam, egy zsebre hasonlíthatom, megkentem belülről az egyik oldalát tzatziki szósszal, ráraktam a 3 db falafelt (félbe is lehet vágni őket), rászórtam kockára vágott paradicsomot, lilahagymát, csikokra vágott paprikát és petrezselyemzöldet. Aki szereti csepegtethet kis citromlevet is a falafelekre mikor eszi, kicsit pikánsabbá teszi a falafeleket (nálam a képről ez lemaradt, másnap jutott eszembe hogy igy is lehet enni)
 A tzatziki szószt a következő képpen készítettem el: lecsöpögtettem 250 gr natúr joghurtot és 200 gr tejfölt (kb 2 órát csöpögtek, de ha még többet hagyjuk még krémesebb lesz a szószunk, én idő hiányba voltam), a kislyúku reszelőn lereszeltem egy fél kigyóuborkát héjastól, picit megsóztam és pár perc múlva kinyomtam a levét. A lecsöpögtetett joghurtot és tejfölt összekevertem, hozzáraktam az uborkát, 3-4 cikk kinyomot fokhagymát (ez kellemesen csipet) , sóztam és borsoztam, majd a legvégén belekevertem 3 ek olajat, ettől még krémesebb lett. Lehet a szószba rakni akár apróra vágott petrezselymet, akár kaprot, ki ahogyan szereti.

Az anyum meg apum pitájukat szépen becsomagoltam papírba, akár egy szendvicset, sajnos nem készült fénykép róluk, de lehet tányéron is felszolgálni (ők akkor éppen tévét néztek,meg hát gondoltam hogy ha már egy kicsit különleges vacsorát készitettem nekük akkor a felszolgálás is legyeb különlegesebb)

2011. február 23., szerda

Ordás palacsinta

 Íme az egyik kedvenc palacsintám: az ordás. Szerintem kár kihagyni!

Hozzávalók:

300 gr finom liszt
100 gr kukorica liszt
100 gr durumliszt
2 tojás
2 púpos ek cukor
2 tk fahéj
1tk só
450 ml tej
kb 400-500 ml ásványvíz
10-15 ek olaj

a töltelékhez: 300 gr édes orda
2 tasak vaniliacukor
2-3 ek cukor (izlés szerint)
1 tojás sárgája

a forma kikenéséhez vaj és zsemle morzsa

A palacsinta hozzávalóit csomomentesen elkeverjük, az ásványvizet lassan adagoljuk, mert mindenki más állagúként szereti a palacsintát. Én általába az olajat is bele szoktam keverni, mert akkor nem kell mindig olajozzam a tepsit. Én teflonosban sütöttem, ha a palacsinta sütő más fajta, megtörténhet hogy esetleg több olaj fog kelleni, de ez az első "próba palacsintánál " mindig eldől.

Az ordát elkeverjük a két féle cukorral, majd a tojás sárgájával. Ezzel a töltelékkel kb 10 palacsintát lehet megtölteni. A többi megmaradt palacsintát lekvárral elfogyaszthatjuk (nálunk mindig ilyen nagy adag palacsinta készül mert mindenki nagyon szereti, van amikor vacsoraként is megfelel).

A palacsintákat a hagyományos módon megsütjük. Minden palacsintába 2 teáskanálnyi tölteléket rakunk csík formájában és feltekerjük. A kivajazott és zsemle morzsázott kisebb tepsibe vagy jénaiba egymás mellé fektetjük a feltekert palacsintánkat. Diszités gyanánt én megszórtam 2 ek-nyi darált diós- cukros keverékkel (ez maradék volt),  és előmelegített sütőben kb 30 perc alatt készre sütjük. Aki nem fél a nyers tojás sárgájától az a sütős fázist akár ki is hagyhatja.

Egy kis megjegyzés a palacsintához: én mindig újítok valamit a palacsinta tésztájában (általában a liszteket változtatom, kombinálom), ennél pedig azt figyeltem meg hogy esetleg mehetett volna bele plusz még egy vagy két tojás (persze akkor csökkentjük a folyadékokat) és hogy még krémesebb legyen egy kis vaj (50-100 gr?). Következőkor így is kipróbálom.

2011. február 18., péntek

Szélesmetéltes omlett

Egy hirtelen ötlettől vezérelve készítettem ezt a nagyon jóóól sikerült, egyszerű és laktató reggelit, ami még vacsinak is beillik.


Na de nézzük csak mi is kellett hozzá:

1 nagy fej vöröshagyma
1 közepes sárgarépa
4-5 tojás
7-8 ek tej
10-12 deka széles metélt (én házi petrezselymeset használtam)
só, bors

A vöröshagymát és a sárgarépát vékonyan felszeleteljük és pár ek olajon megdinszteljük és levesszük a tűzről, hagyjuk hogy kihűljön.
Közben lábosban vizet forralunk és megfőzzük a széles metéltet. Írtam, hogy házi meg hogy petrezselymes metéltet használtam. Kb két hete csináltam köretnek egy halas szószhoz széles metéltet (mifelénk nem is nagyon lehet kapni széles metéltet, na meg hát a házit nem lehet összehasonlítani a boltival ugyebár?), a receptet megtalálhatjátok a Kifőztük magazin 2/2010 számában (ingyen letölthető a kifoztuk.hu-ról) - nagyon finom .
Miután megfőtt a tésztánk, hideg vízzel leöblítjük, beleöntjük egy nagy tálba, hozzáadjuk a kihült hagymás-répás keveréket valamint a felvert tojásokat és a tejet.Összekeverjük és ízlés szerint sózzuk, borsozzuk.
Egy serpenyőben, lehetőleg teflonosban,felmelegítünk 2-3 ek olajat és ráöntjük a tésztás keverék felét, jól elsimítjuk a serpenyőben és lefödjük. 1-2 percig magas hőfokon sütjük, majd levesszük a legkisebb fokozatra és így sütögetjük. Kb 10 perc múlva óvatosan egy nagyobb lapos fakanállal az omlettet felemeljük, hogy megnézzük mennyire sült már meg (ekkor már a tetején a tojás már kocsonyás kell hogy legyen). Ha úgy ítéljük meg hogy már jó (középbarna színű) óvatosan átcsúsztatjuk az omlettet egy lapos tányérra, rárakjuk a serpenyőt (vigyázzunk hogy ne égessük meg a kezünket) és egy mozdulattal megfordítjuk az egészet, azaz "visszarakjuk" az omlettet a serpenyőbe és kb 10-15 perc alatt azt a felét is megsütjük. Aki először fog ilyen átforgatást csinálni, ne essen kétségbe ha esetleg nem fog elsőből sikerülni (nekem sem sikeredett :)).
Ugyanígy járunk el az omlett másik felével is.
Cikkekre vágjuk és tetszés szerint salátával, ecetes uborkával stb fogyasztjuk.
 
  Következőkor kipróbálok még egyébb társitásokat is (sonka,bacon, szalámi,sajt,különféle zöldségek).

2011. február 6., vasárnap

Különleges torta

Apum szülinapjára készült ez a torta. Istenien finom lett! Kicsit többet kellett a konyhában ülnöm, mint a hagyományos torták készítésekor, de megérte. Mindenkinek csak ajánlani tudom.
Ja a tortát Lissánál láttam, itt megnézhetitek a fázisfotokat is, nekem akkor nem volt időm fotozgatni :)
Hozzávalók:

- a kakaós lapokhoz :
 6 tojás sárgája,
 150  gr porcukor
5 ek olaj
3 ek kakaó
1 tk sütőpor
 170 gr liszt

- a fehér laphoz:
 6 tojás fehérje
1 ek víz
150 gr porcukor
4 ek mák vagy darált dió ha nem szeretjük a mákot
3 púpos ek liszt

- a krémhez
1 vaniliapuding
5 ek porcukor
 350 ml tej
100 gr fehér csoki
150 gr margarin vagy vaj
250 ml tejszín
2 ek vanília eszenc
2 ek kakaó

- a torta bevonásához
 250 ml tejszin
 1 ek kakaó

A kakaós laphoz a tojás sárgákat habosra keverjük a porcukorral, kanalanként hozzáadjuk az olajat és alaposan elkeverjük. A lisztet, a sütőport és a kakaót külön tálban összekeverjük és hozzáadjuk a tojásos-cukros keverékhez és addig gyúrjuk amíg kemény tésztát kapunk.3 egyenlő részre osztjuk és a tortaformánkkal megegyező nagyságúra kinyújtjuk (nekem 26 cm-es volt) és előmelegített sütőben kb 10 perc alatt megsütjük.
Miután kivesszük hűlni hagyjuk. Miután kihűlt egy kőkemény tésztát kapunk, de nem kell megijedni hisz majd miután összeállitjuk a tortánkat meglágyul.

A fehér lapokhoz a tojás fehérjéket a vízzel félkeményre felverjük majd hozzáadjuk a porcukrot és kemény, fényes habbá verjük. A mákot (nem kell megdarálni!) összekeverjük a lisztel és óvatosan hozzákeverjük a habhoz. Kapcsos torta formába öntjük, amit előzőleg kivajaztunk és kiliszteztünk és az előmelegített sütőben kb 30 perc alatt megsütjük,tűpróbával ellenőrizzük hogy kész lett-e.

Amíg a lapok hűlnek elkészítjük a krémet: 300 ml tejet a cukor felével felmelegitjük, közben a többi cukrot a pudingporral és a megmaradt 50 ml tejjel elkeverjük, majd hozzáöntjük a forró tejet és addig kevergetjük amíg sűrű masszát nem kapunk. A biztonság kedvéért, na meg hogy nehogy leégjen a továbbiakban gőz fölött főzzük a krémet (egy nagyobb lábosban vizet melegítünk és arra rárakjuk a pudingos tálunkat). A krémhez adjuk a feldarabolt csokoládét és a vajat és addig kevergetjük amíg elolvadnak. Miután levesszük a tűzhelyről, folpackkal letakarjuk hogy a száradáskor ne keletkezzen réteg a tetején.

Miután a puding kihűlt hozzákeverjük a kemény habbá vert tejszínt, két egyenlő részre osztjuk, az egyik felébe elkeverjük a vaníliát a másik felébe pedig a kakaót, amit előzőleg egy kis vízzel felhigitottunk majd a hűtőbe rakjuk.
A torta összerakásához a kihűlt fehér tésztát két részbe vágjuk.
Ha a kakaós lapok nagyobbak mint a fehér lapok akkor nyugodtan kivághatunk belőlük, így könnyebben össze fogjuk tudni majd rakni a tortánkat.
A lapokat a következő sorrendben rakjuk egymásra: fehér lap - kakaós krém - kakaós lap - fehér krém - kakaós lap - fehér krém - kakaós lap - kakaós krém - fehér lap (kukk a képre). Pár órára berakjuk a hűtőbe.
A torta bevonásához én 250 ml tejszínt használtam.
Nem sikerült tökéletesen felszeletelnem a tortát, még kísérletezek ezzel. :)